verslag wijnreis pfalz

{blog_images} {/blog_images}

De Pfalz is het gebied dat tussen de Rijn, het Haardtgebergte en het Pfalzer Wald in ligt - net boven de Franse Elzas. Het gebied lijkt landschappelijk gezien veel op de Elzas - beide gebieden liggen in de luwte van een gebergte en mede hierdoor is het ondanks de relatief noordelijke ligging het klimaat er warmer dan je zou denken.

In het gebied staat een slordige 23.000 ha aan wijnstokken - goed voor het op één na grootste wijnbouwgebied van Duitsland (na Rheinhessen). Vroeger (en nog steeds voor een groot deel) was er vooral veel goedkope bulkwijn, maar er zijn meer en meer talentvolle producenten die prachtige, unieke en hoogstaande wijnen produceren en flinke prijzen kunnen vragen voor hun topwijnen.

De wijnen hebben ook overeenkomsten met de franse Elzas: Er worden veel van dezelfde druivensoorten gebruikt. Maar er zijn ook opmerkelijke verschillen. Zijn de wijnen in de Elzas vaak weeldering, rond en is er vaak sprake van een beetje restsuiker - in de Pfalz is de trend tegenwoordig droog -maar niet streng, en zeer precies gemaakt, met een volle frisheid. Een ander groot verschil is dat in de Elzas de rode wijn van Pinot Noir een bescheiden rol speelt - meestal is het een lichte rode wijn zonder veel pretenties. In de Pfalz worden echter ware kanjers gemaakt van dezelfde druif (hier Spatburgunder genoemd), die, in een geheel eigen stijl, kunnen meedoen met de beste pinot noirs ter wereld.

Er zijn een aantal zeer goede wijnboeren bezocht: Zoals het volledig biologisch werkende Schumacher in Herxheim am Berg, die prachtige Rieslings maakt. Ook Weingut Siegrist, gelegen in het wat zuidelijker gelegen Leinsweiler maakte indruk met zeer verfijnde Rieslings en een opmerkelijke Spätburgunder. Maar we waren het meest onder de indruk van Weingut Bernhart uit het uiterste zuiden van de Pfalz, om precies te zijnin Schweigen-Rechtenbach, aan de Franse grens. Een groot deel van de wijngaarden ligt zelfs net over de grens, in Frankrijk dus, bij Wissembourg. Een speciale europese verordening maakt mogelijk er toch “Duitse” wijn van te maken.

Weingut Bernhart is een kleinschalig familiebedrijf wat goed aan de weg timmert. De wijnen hebben rijkdom en rondeur: ze zijn vol en rijp maar hebben ook mooie zuren, spanning en mineraleit. Balans in oprima forma dus - zeer precies gemaakt en bovendien een zeer goede prijs-kwaliteitverhouding, helemaal in het topjaar 2009. Het bedrijf heeft zich gespecialiseerd in Weissburgunder (Pinot Blanc) en Spätburgunder (Pinot Noir) maar maakt ook wijnen van een reeks andere druiven, waaronder een prachtige Riesling.

Op zoek naar iets speciaals?

Laatste verhalen